Sercem kominka jest wkład kominkowy, dlatego podczas jego wyboru powinniśmy kierować się nie tylko estetyką i wyglądem, ale przede wszystkim jakością jego wykonania. Zostanie on bowiem z nami na bardzo długo i musimy być pewni że spełni nasze oczekiwania. Na rynku mamy spory wybór wkładów żeliwnych dla osób lubiących tradycje oraz stalowych dla ceniących sobie nowoczesność.

Oba rodzaje materiałów spełniają podstawową funkcje czyli ogrzewanie. 

Wkład żeliwny osiąga swoja moc grzewcza po dłuższym paleniu i bardzo długo utrzymują swoja temperaturę.

Stalowe wkłady szybciej osiagaja wysoka temperaturę lecz równie szybką ta temperatura spada dlatego wkłady stalowe posiadaja wewnątrz materiał, który zatrzymuje ciepło na dłużej i zapobiega jego utracie.Najczęściej tym materiałem jest szamot wermikulit lub od nie dawna innowacyjna płyta acumotee złożona z szamotu i betonu który zapewnia jeszcze lepszą trwałoścmateriału.

Mamy na rynku wkłady o bardzo zróżnicownej mocy grzewczej. Począwszy od kilku do kilkunastu kilowatów. Jeżeli chcemy, aby wkład kominkowy ogrzewał dodatkowe pomieszczenia warto kupić ten o odpowiednio dobranej mocy, tak aby jak najlepiej spełniał swoją funkcje.

Mamy do wyboru wkłady klasyczne, z szyba panoramiczną, pryzmatyczne, z bocznymi szybami dwustronne oraz z podnoszonymi szybami do góry.

Ważne, aby wkład posiadał deflektor, który zapobiega nadmiernej utracie ciepła do komory spalin. Kolejną ważna funkcją wkładu jest system czystej szyby. Zasada działania polega na nadmuchu powietrza z zewnątrz paleniska na szybę od wewnątrz. Powoduje to rotacje spalin w palenisku, zwłaszcza w pobliżu szyby, ograniczając osadzanie się cząstek stałych na szybę. Oczywiście powinien być do tego spełniony jeszcze jeden warunek, mianowicie palenie dobrze wysuszonym drewnem liściastym. Wysezonowane drewno opałowe zawiera jeszcze 12-18 % wody. Ten poziom wilgotności nazywamy ,,powietrzno-suchym” i tylko takiego drewna powinniśmy używać do palenia.

Szyber do regulacji ciągu w kominku również pełni bardzo ważna funkcje. Przy pomocy szybra istnieje możliwość regulacji siły ciągu oraz kontrolowanie wydajnością urządzenia. 

Dopływ powietrza do spalania to kolejna rzecz, która jest bardzo ważna w prawidłowym użytkowaniu kominka.Nawet najdokładniej zbudowany kominek nie będzie dobrze działał Jeżeli nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Kominek zużywa je do spalaniadrewna, po czym w postaci dymu odprowdza przez komin na zewnątrz. W domu powstaje w ten sposób podciśnienie. Jeśli podczas palenia w kominku nie dostarczymy mu na bieżąco świeżego powietrza, dym z kominka zacznie się wydobywać do pomieszczenia, pojawią się problemy z rozpaleniem, a następnie z utrzymaniem ognia, a także z wentylacją domu.