Obudowa to chyba najprzyjemniejsza część podczas wyboru kominka. Mamy na rynku bardzo bogatą ofertę wzorów jak i materiałów z których można wykonać taką zabudowę. Wybierając materiał na obudowę kominka, a także decydując o formie jaką ma ona przyjąć, warto kierować się przede wszystkim tym, czy efekt końcowy będzie współgrał aranżacyjnie z resztą wystroju pomieszczenia.

Począwszy od piaskowca, który kiedyś królował w polskich domach poprzez marmur, granit I trawertyn. Choć dziś piaskowiec bardzo rzadko jest używany do obudowy to nadal na rynku znajdują sie różne wzory jak i kolory piaskowca. Do takiej obudowy stosuje się impregnat. Ponieważ piaskowiec chłonie wilgoć i łatwo się brudzi a odpowiednio zaimpregnowany jest wygodniejszy w użytkowaniu. Jeżeli chodzi o obudowy marmurowe czy granitowe to mamy chyba największy wybór.

Nie zaleca się sztucznych kamieni jak np.: konglomeraty. Ich struktura nie wytrzyma temperatury, która znajduje się w okolicach zabudowy.

Sposobów na wykończenie kominka jest wiele. Wszystko zależy od pomysłowości projektanta i zdolności wykonawcy.

Najpopularniejsze obudowy ostatnich lat to zabudowa kominka typu skrzynia a dodatkowo w okolicach wkładu rama marmurowa lub z granitu. Jest to bardzo trwały materiał i posłuży na długie lata a przy okazji cieszy nasze oko bogatym wzornictwem. Kolejną obudową, która cieszy się popularnością to portal marmurowy.

Nawiązujący do stylu kominków angielskich, pasuje do eleganckich wnętrz. Tu również mamy spory wybór wzorów zabudowy. W swojskich i rustykalnych wnętrzach sprawdzają się również kominki imitujące piec kaflowy- obudowane kaflami. Obudowy kominkowe wykonywane są również z drewna.

Istnieje również możliwość indywidualnego projektu klienta. Materiał z jakiego zrobiona jest obudowa jest ważny, ale równie ważny jest wzór obudowy. Do dużych otwartych przestrzeni łatwiej jest wybrać obudowę. Ale i do małych pomieszczeń można dobrać odpowiedni wzór. Dobrze wybrana obudowa kominka będzie cieszyć przez długie lata. A ciepło płynące z kominka umili nie jeden wieczór.

Kominek często staje się sercem domu i tworzy klimat w pomieszczeniu. Ładnie wyeksponowany będzie też ozdobą wnętrza. Dlatego wybór jego obudowy nie może być przypadkowy - ważna jest zarówno jej estetyka, jak i funkcjonalność.