Biokominek to alternatywa dla osób, które nie mają możliwości zainstalowania we własnym domu lub mieszkaniu tradycyjnego kominka. Do użytkowania biokominka nie jest potrzebna instalacja kominkowa, nie wymagane są żadne pozwolenia. Biokominek można zawiesić na ścianie, postawić w dowolnym miejscu lub zabudować w indywidualnie zaprojektowanej konstrukcji.

Biokominki wiszące najczęściej wybiera się do salonu, ale nie ma przeciwwskazań, aby taki kominek znalazł sięw sypiani.Obecnie na rynku znajduję sie bogate wzornictwo. Są biokominki w przeźroczystej tafli, które można postawic w dowolnym miejscu w domu mając pewność, że nie zabiorą przestrzeni optycznej. Biokominek jest ekologiczny wiec bez obaw możemy go umieścić również na balkonie lub tarasie
i nikomu nie bedzie przeszkadzało jego użytkowanie.

Użytkując biokominek, pamiętajmy, by nigdy nie dolewać paliwa do płonącego ognia. Wnętrze, w którym pali się biokominek, powinno być regularnie wietrzone. W trakcie spalania wydziela się bowiem CO2 (w ilościach zbliżonych do wydychanych przez człowieka). Do pracy biokominka niezbędny jest też tlen. Nie potrzeba go wiele, niemniej jednak lepiej pamiętać choćby o rozszczelnieniu okien. Nie obawiaj się zostawić włączonego biokominka na noc. Większość palenisk ma regulację wysokości płomienia, a biopaliwo - określoną wydajność (litr może się palić 2–5 godzin). Przed snem można użyć pół lub zaledwie ćwierć litra bioetanolu.

Osłony biokominków nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani uciążliwego czyszczenia. W biokominkach spala się bowiem bioetanol (bezwonne paliwo), który nie wydziela dymu ani sadzy. Szyby z grubego, hartowanego szkła chronią przed bezpośrednim kontaktem. Jeśli wybierzemy biokominek wiszący, wystarczy wywiercić parę otworów w ścianie. Palenisko wieszamy (i stawiamy) z dala od materiałów łatwopalnych i w bezpiecznej odległości od sufitu (50 cm).

Jeżeli chodzi o biopaliwo na rynku są bezwonne lub zapachowe. Możemy również sami dolać do biopaliwa kilka kropel olejku zapachowegi i rozkoszowac się nie tylko ogniem, ale i zapachem. 

Od czasu do czasu warto wyczyścić palnik biokominka. Także wtedy, gdy olej w palniku zmieni barwę na brązową (stanie się tak, jeśli nie będziemy wypalać paliwa do końca i mieszać stary z nowym), należy wylać całą jego zawartość i wypłukać palnik ciepłą wodą. Przed użyciem napełniamy biokominek świeżym olejem.