Kominek otwarty to najbardziej naturalne palenisko po ognisku. W tradycyjnym kominku otwartym to ogień rządzi, a jego miłośnicy mogą tylko podziwiać naturalność i piękno żywego ognia. Kto z nas nie lubi takiego klimatu? Prawdziwy żywy ogień ma magiczny i do końca nie wyjaśniony wpływ na każdego człowieka. Miło jest cieszyć się ciepłem i wspaniałą żywą wizją ognia a przy okazji ogrzać nasze pomieszczenie.

Przy wykonywaniu kominka otwartego trzeba zachować odpowiednie proporcje wymiarów jego poszczególnych elementów wewnętrznych, aby można było uzyskać dobre palenie się polan i odprowadzenie gorących gazów bez zadymiania pomieszczenia. Dotyczy to głównie komory paleniskowej, komory dymowej i gardzieli łączącej komorę paleniskową z dymową.

Dla poprawności działania kominka istotne znaczenie ma przekrój przewodu dymowego. I choć wymiary paleniska powinno dobierać się z tabel zależnie od kubatury pomieszczenia, to w praktyce najczęściej jest jednak tak, że to do wielkości komina dobierany jest typ oraz wymiary kominka. Siła ciągu w kominie do którego podłączony jest kominek otwarty powinna być tak duża, by nie dopuszczała do swobodnego rozchodzenia się dymu z paleniska po pokoju.

Prawidłowy przekrój komina dla kominka otwartego wynosi 250 mm x 250 mm, przy kominie o wysokości 8 metrów. Przy wysokości czynnej komina poniżej 4,5 m powinno się wymurować na kominie nasadę kominową stabilizującą ciąg komina i chroniącą przed gwałtownymi podmuchami wiatru.

Komora paleniskowa jest to miejsce, w którym palą się polana suchego (!) drewna, a ciepło wypromieniowuje z niej do izby mieszkalnej poprzez jej otwartą przednią powierzchnię.

Otwarte palenisko powinno spełniać sporo norm bezpieczeństwa, dlatego musi być wykonane przez solidną firmę, która ma spore doświadczenie w wykonywaniu otwartych palenisk.

Dobrze i funkcjonalnie wykonany kominek otwarty będzie na długo cieszył nasze oko.