Ciepłe zabudowy kominka
Wymagania i potrzeby naszych klientów w kwestii ogrzewania wymagają budowy różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Dziś oprócz tzw. zimnych kominków o ścianach zmontowanych z płyt gipsowych, izolacyjnych lub betonu mamy do zaoferowania tzw. "ciepłe obudowy kominkowe" wykonane z materiału o doskonałych parametrach akumulacyjnych.
Budowanie kominków akumulacyjnych w nowoczesnych budynkach mieszkalnych to znacznie lepszy komfort i ochrona środowiska.
Oto zalety ciepłej zabudowy:
- oszczędność drewna - wydajne spalanie, odzysk znacznej ilości ciepła ze spalin, które w zwykłym kominku ulatują w komin
- zdrowe ogrzewanie - ciepło z bryły kominka łagodnie i równomiernie promieniuje do otoczenia, nie występuje efekt przegrzania, jak w zwykłym kominku,
- wygoda użytkowania - zdecydowanie mniejsza ilość oraz częstotliwość dokładania drewna (2-3 razy) przy zachowaniu komfortowej temperatury w naszym domu.
Tradycyjny kominek budowany jest w technologii "zimnej", tj. ściany obudowy wykonane są z materiałów izolacyjnych, takich jak płyty krzemianowo-wapniowe. Ciepło oddawane jest na zasadzie konwekcji - do wkładu doprowadzone jest zimne powietrze, które przesuwając się w górę zostaje ogrzane przez korpus wkładu, a następnie za pomocą kratek umieszczonych w czopuchu wydostaje się do pomieszczenia i często jest rozprowadzane przez kanały DGP.
Charakterystyczne cechy ogrzewania domu zwykłym kominkiem:
- główne ciepło oddawane jest poprzez szybę paleniska i kratki wylotowe,
- im większe przeszklenie paleniska tym więcej ciepła jest oddawane do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek,
- powietrze w ruchu zabiera ze sobą kurz, co może nasilać alergie,
- ciepło kończy się niedługo po wygaśnięciu w kominku, ponieważ nie zostało nigdzie zakumulowane,
- duża część wytworzonego ciepła zostaje poprostu 'wpuszczona' w komin.
Ciepła zabudowa to nowy sposób budowy kominka oparty na połączeniu wkładu grzewczego z wymiennikiem ciepła zbudowanym z akumulacyjnych modułów grzewczych wykonanych z szamotu lub akubetu.
Czym różni się kominek z ciepłej zabudowy od zwykłego kominka?
Kominek z ciepłej zabudowy to nowy sposób palenia, dzięki któremu:
- 3-krotnie zmniejszamy częstotliwość dokładania opału do paleniska,
- podwyższamy sprawność zamontowanego paleniska do ponad około 80%,
- uzyskujemy 3-krotnie większą ilość ciepła, które zostaje wprowadzone do pomieszczeń stopniowo, przegrzewając je, lecz zostaje rozłożone na długi okres czasu (8 - 12 godzin).
Tradycyjne kominki z zamkniętym paleniskiem posiadają od wewnątrz izolacje, dzięki czemu powierzchnia obudowy pozostaje chłodna, powietrze ogrzewane jest przez korpus paleniska, po czym wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia. W kominkach z ciepłą zabudową ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka.