Nieprzyjemny zapach z kominka
Często spotykamy się z opinią klientów, którzy użytkując kominki twierdzą, że z kominka wydziela się nieprzyjemny zapach. Postaramy się teraz przedstawić kilka najważniejszych powodów, które mogą mieć wpływ na to, że z kominka mogą wydobywać się nieporządane zapachy. Co jest zatem tego najczęstrzą przyczyną?
Przyczyn może być kilka:
- Wełna mineralna. Podczas kilku pierwszych paleń wydziela brzydki zapach. Wypalają się bowiem lotne składniki zapraw, klejów. Po kilku paleniach zapach powinien ustąpić. Zdarza się również, że po kilku latach użytkowania kominka wełna zaczyna wydzielać nie przyjemny zapach. W takiej sytuacji trzeba ją wymienić na nowy materiał żaroodporny. Niektóre odmiany wełny są hydrofobizowane, czyli zawierają preparat, który chroni przed wchłanianiem wilgoci. Może być wtedy szkodliwa dla alergików. Obecnie rzadko stosuję się wełnę jako izolacje. Teraz stosuje się płytę krzemowo-wapienną, która nie wydziela zapachów i służy przez długie lata. Nie przepala się. Jest bezpieczna dla alergików.
- Drugą najczęstszą przyczyną jest zbyt małe pole czynne kratek wylotowych. Zbyt mało gorącego powietrza wydostaje się z czopucha na zewnątrz, co skutkuje przegrzaniem zabudowy oraz wkładu kominkowego i prowadzi do wydzielania nieprzyjemnych zapachów.
- Trzecią przyczyną może być nIeszczelny układ odprowadzający dym do komina. Czasem rura spalinowa nie jest poprawnie zainstalowana. Oczywiście każda profesjonalna firma montażowa nie dopuści do takiej sytuacji, ale zdarzają się tzw samoróbki) i dym wydobywa się na pomieszczenie z kratek wylotowych.
Wszystkie wyżej opisane przyczyny należy niezwłocznie skonsultować z osobą, która na codzień się tym zajmuje. Może być to kominiarz lub firma zajmująca się montażem kominków.