Aktualności

Kominki pełnią funkcję nie tylko ozdoby w salonie, ale mogą stać się ważnym elementem wspomagającym tradycyjną instalację centralnego ogrzewania. Przepisy nie pozwalają na zastosowanie kominka, jako wyłącznej metody ogrzewania pomieszczeń. Może on być, oprócz np. kotła gazowego, dodatkowym źródłem ciepła, które będzie miało charakter wspomagający.

 

Często decydujemy się na wprowadzenie kominka, jako alternatywy do tradycyjnych metod grzewczych, dopiero wówczs, kiedy podliczymy koszty zakupu lub wytworzenia ciepła w sezonie zimowym. Wiedzą o tym najlepiej wszyscy, którzy mając własny dom, decydują się na ogrzewanie elektryczne, gazowe, czy też tradycyjne – na paliwo stałe.

Ogrzewanie kominkiem

Kominek pełni funkcję źródła ciepła, które może być rozprowadzone po pomieszczeniach w domu. W zależności, jak szybko chcemy uzyskać optymalną temperaturę w mieszkaniu, a także jak duża powierzchnia przeznaczona jest do ogrzania, możemy wybrać spośród dwóch rodzai kominków. Pierwszym z nich jest kominek powietrzny, który działa na zasadzie podgrzewania powietrza, tłoczonego następnie rurami wentylacyjnymi do pomieszczeń. Innym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który w wyniku spalania paliwa przenosi energię cieplną do wody znajdującej się w instalacji, a ta oddaje ciepło do pomieszczeń za pośrednictwem istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. W drugim przypadku ogrzewanie kominkiem będzie wolniejsze, aczkolwiek dłużej utrzyma się optymalna temperatura w pomieszczeniach.

Nowoczesne kominki

Kominki mają także swoich przeciwników, którzy najczęściej twierdzą, iż każdy kominek w salonie powoduje ogromny bałagan i zagrożenie zatruciem. Być może dawne instalacje miały tego rodzaju wady. Nowoczesne kominki natomiast przystosowane są w pełni do pracy w pomieszczeniach, mają najnowsze systemy zabezpieczeń przed wydostawaniem się dymu do pomieszczenia, a dodatkowo są przystosowane do szybkiego czyszczenia.

Odpowiednie akcesoria kominkowe, filtry, nakładki na odkurzacze, specjalne szufelki pozwalają na czyste opróżnienie paleniska i bezpyłowe korzystanie z urządzenia. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty.

Kominek sprawdza się idealnie nie tylko jako wyjątkowy przedmiot, dodający uroku salonowi w każdym domu. To również możliwość zaoszczędzenia znacznych pieniędzy na ogrzewaniu, ponieważ jego właściwości bez większego trudu można wykorzystać do uzyskania optymalnej temperatury pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym.