Aktualności

Decydując się na kominek kierujemy się przede wszystkim jakością, ceną i oczywiście wyglądem. I tu warto zwrócić uwagę na wkład kominkowy, a raczej na szybę przez którą widoczny jest ogień. Wiadomo im większa szyba tym lepsza wizja ognia, ale nie tylko to jest istotne. Obecnie jest duży wybór szyb we wkładach kominkowych. Począwszy od tradycyjnej poprzez panoramiczną, pryzmatyczną, z boczną szybą, visa vi i wiele innych.

Boczna szyba sprawdza się w kominkach umiejscowionych w rogu. Optycznie powiększa wygląd kominka i zapewnia doskonałą widoczność ognia.

Szyba panoramiczna sprawia wrażenie podobne do 3D. Uwypuklona szyba sprawia, że czujemy jakby ogień był blisko nas. Visa vi doskonale pasuje do przestrzeni w których komin jest umiejscowiony na środku salonu. Wtedy z każdej strony można wpatrywać się w palący ogień.

Są jeszcze rodzaje szyb takie jak: szyby podwójne, które składają się z dwóch warstw szkła, które są od siebie oddzielone powietrzem. Podwójne szyby w kominku zmniejszają ilość ciepła, które przedostaje się na zewnątrz. Szyba zewnętrzna jest mniej gorąca w porównaniu do pojedynczej. Więcej ciepła pozostaje we wkładzie, który z kolei jest bardziej wydajniejszy jeżeli chodzi o rozprowadzenie ciepła (dgp.). Dodatkowo poprzez zwiększoną temperaturę szyby wewnętrznej nie osadzają się na niej sadze jak w przypadku szyby pojedynczej, co pozwala dłużej utrzymać szybę w czystości.

Szyba pyroliza. Jej główną cechą jest zatrzymanie większej ilości ciepła wewnątrz wkładu, co przekłada się na wydajniejsze spalanie, ograniczenie ilości spalin, zmniejszenie zabrudzeń szyby kominkowej. W przypadku kominków z płaszczem wodnym woda szybciej się nagrzewa.

Na szkle typu pyroliza zachodzi reakcja chemiczna polegającej na rozkładzie związków chemicznych, które zachodzą w wysokiej temperaturze. Na szkle reakcja zachodzi dzięki powłoce, którą jest szyba jest pokryta. Z jednej strony jest pokryta cienką warstwą tlenku metalu, którą można zauważyć patrząc na wkład pod światło. Kolorowa, powłoka podwyższa temperaturę szyby do takiej wysokości, przy której zachodzi termiczny rozkład zanieczyszczeń z szyby. Szyba wytrzymuje do 650 stopni.